Про здоров'я дітей в еру цифрових технологій

У наш час психологи одностайні в думці, що цифрові технології мають величезний вплив на дитину. Подобається нам це чи ні, але сучасні технології повністю порушують наші звичні уявлення про навколишній світ.

Тоді як батьки сперечаються про те, як мобільні пристрої впливають на соціальну, емоційну й фізичну сфери дітей, самі діти вже не можуть уявити своє життя без цих гаджетів. Психологи, своєю чергою, замислюються про шляхи використання впливу мобільних пристроїв для розвитку дитини.

Більшість дослідників сходяться на думці, що у використанні смартфонів дітьми є і переваги, і недоліки, водночас сперечаючись, як цифрові технології можуть змінити життя майбутніх поколінь. При цьому вчені виокремлюють декілька способів зберегти фізичне та психічне здоров'я дітей в епоху цифрових технологій. Розгляньмо їх докладніше.

1. Обмежуйте час використання дитиною мобільного телефону

Управляючи часом, упродовж якого діти користуються мобільним телефоном, батьки допомагають їм знайти більш здорові заняття. Так діти досягають балансу між використанням технологій і реальними взаєминами з людьми.

2. Заохочуйте фізичну активність

Надмірний час, який дитина проводить перед екраном комп'ютера або смартфона, призводить до нестачі фізичної активності, надмірної ваги та інших негативних наслідків. Заохочуйте дитину більше часу приділяти фізичним заняттям.

3. Звертайте увагу на психічний стан дитини

Психологи вбачають зв'язок між популярністю соціальних мереж і мобільних технологій та зростанням темпів розвитку депресії, тривожності, спроб суїциду в сучасних дітей. Батьки, які знають про симптоми психічних захворювань і дитячих травм, можуть за потреби швидше допомогти дитині.

4. Навчіть дитину долати стрес

Найбільші проблеми пов’язані не із власне цифровими технологіями, а з тим, що останні чинять на дітей великий тиск, прискорюючи темп їхнього життя. Використання соціальних мереж призводить до того, що діти завжди доступні для спілкування з однолітками й порівнюють себе з іншими. Коли батьки вчать дитину технік медитації й решти способів зниження стресу, вони можуть поліпшити її психічне здоров'я й загальний добробут.

5. Мотивуйте дитину більше спілкуватися з друзями

Легко подумати, що соціальні мережі розширюють можливості для спілкування та дружніх взаємин дитини з однолітками. Однак серед сучасних дітей і підлітків зростає почуття самотності. Батьки повинні залучати дітей до участі в масових заходах, які забезпечать дитині взаємодію з однолітками.

6. Вивчайте Інтернет-ресурси, присвячені здоров'ю

Сьогодні в Інтернеті є велика кількість інформації про фізичне та психічне здоров'я дитини. Вивчаючи її, ви можете досліджувати симптоми тривожності або депресії в дитини й дізнатися про те, як запобігти цим розладам.

7. Використовуйте додатки для смартфона

У наш час розроблено низку додатків для смартфонів, які допомагають батькам і дітям дотримуватися здорового способу життя. Діти вільні обмінюватися даними додатками один з одним, ускладнювати собі завдання тощо.

8. Установлюйте для дитини правила поведінки перед сном

Дедалі зростає кількість наукових підтверджень, що використання мобільних телефонів у спальні скорочує час сну. Однак сон вкрай необхідний дітям. Установлюйте правила гігієни сну для всієї родини: наприклад, залишайте мобільні телефони в певному місці поза спальнею.

9. Розкажіть дитині про те, як відволікатися від мобільного телефону й бути у безпеці

Коли людина використовує мобільний телефон, це відволікає її увагу від інших ситуацій. Наприклад, якщо підліток відволікатиметься на телефонні розмови за кермом, це значно збільшить ризик аварії. Діти повинні розуміти, що їх здоров'я й безпека важливіші, ніж розмова по телефону.

10. Поясніть дитині, що використання цифрових технологій не завжди означає високу продуктивність

Дослідження показують, що досягнення в галузі цифрових технологій не завжди означають зростання продуктивності. Зокрема, у більшості розвинених країн продуктивність праці знизилася з появою смартфонів. Можливо, смартфони й спрощують наше повсякденне життя, але вони не роблять нас більш ефективними. Продуктивність і успішність дитини залежать від її уміння досягати результатів, а також від наданого вами зворотного зв'язку й підтримки.

11. Поясніть дитині правила поведінки в Інтернеті

Коли дитина підросте, вам потрібно розглянути з нею такі питання: якою особистою інформацією можна ділитися в Інтернеті, а якою – ні; як допустимо спілкуватися в Інтернеті, а як не варто цього робити; у який спосіб обговорювати в соціальних мережах важливі теми. Спілкуючись в Інтернеті з однолітками, дитині важливо пам'ятати про власну безпеку.

12. Розвивайте в дитині людські якості

У міру розвитку цифрових технологій у дітей зменшується досвід реального спілкування з однолітками. Давайте дитині можливість гратися, займатися творчістю, виявляти цікавість до навколишнього світу.

Попередня Квітень 2024 Наступна