Споживання їжі в сім’ї:

соціальний досвід, корисний для дітей

Дитинство — це найважливіший час для створення основ позитивних і довічних здорових харчових звичок. У доповіді групи експертів «Виховання здорового харчування у дітей» показано ключову роль сімей у формуванні здорових харчових звичок у дітей
Харчування всією сім’єю — це сприятливий соціальний досвід для дітей. Для них це ідеальний час спостерігати, наслідувати, обговорювати, питати та дізнаватися про їжу, культуру і таким чином вибудовувати свою ідентичність, почуття приналежності та здорових звичок.
«Харчування разом із сім’єю пов’язане з багатьма позитивними результатами для дітей, включаючи формування звичок здорового харчування».

Сімейне харчування для набуття здорових харчових звичок

Під висловом «Їсти разом» або «сімейне харчування», як правило, фахівці розуміють «дитину, яка планує вживати їжу з одним з батьків (або родичем / вихователем)». Такі наукові та медичні організації, як ВООЗ, настійно рекомендують сім’ям частіше їсти разом. Частота та контекст сімейного харчування можуть покращити раціон харчування дітей.
Діти, які часто приймають учать у сімейних трапезах, мають більше шансів на здорове харчування, наприклад сніданок та вживання в їжу більше багатих на нутрієнти продуктів, таких як фрукти, овочі та молочні продукти. Навпаки, діти, які рідше харчуються в сім’ї, частіше споживають фаст-фуд, підсолоджені напої та продукти, що містять насичені жири.
Частіші спільні сімейні страви можуть покращити харчові звички дітей за допомогою різних механізмів:
  • продукти, які їдять під час сімейних прийомів їжі, більш здорові, ніж ті, які вживаються на самоті або поза домом
  • спільне харчування дозволяє батькам моделювати схему споживання їжі та харчові паттерни
  • спільне харчування — це контекст, з якого діти можуть дізнаватися про здорове харчування через бесіди та емоційний тон їжі.
Сімейні страви формують харчові звички дітей: вони позитивно впливають не тільки на дитячий раціон, але і на раціон підлітків.
В цьому є і багато інших позитивних моментів:
Переваги сімейного харчування не обмежуються формуванням здорових харчових звичок. Оскільки сімейні страви — це місце взаємодії батька з дитиною, спільне харчування пов’язане з багатьма позитивними психологічними результатами, такими як поліпшення самооцінки та навчальних досягнень. Це також може сприяти захисту від насильства чи депресії.
Харчування разом — це також можливість для батьків передати важливість сімейних стосунків, культури та зміцнити зв’язок батько-дитина.
Однак контекст і корисні наслідки сімейного харчування залежать від того, як ми їмо разом. Наприклад, дослідження показують, що використання гаджетів / телевізорів під час їжі зменшує переваги сімейного харчування. З іншого боку, специфічні звички можуть сприяти позитивному впливу на здорове харчовування. Наприклад:
  • залучення дітей до приготування їжі
  • процес привчання до споживання їжі в певний час
  • спільне харчування батьків та дітей

Сімейна трапеза: виклик швидкому життю

Зважаючи на те, що вплив спільного харчування може бути корисним для формування здорових харчових звичок, слід зауважити, що кількість сімейних прийомів їжі зменшується з 60-х років, і сімейне харчування важко поєднувати з сьогоднішнім темпом життя.
Сім’ї зайняті, а балансування між роботою та сім’єю може бути вкрай важким. Їжу потрібно встигнути приготувати і з’їсти: працюючі батьки витрачають менше часу на приготування їжі, і вони, швидше за все, пропонують дітям швидке приготування або фаст-фуд. Особливо це стосується сімей з низьким рівнем доходу, де батьки можуть мати кілька робочих місць. Стрес, пов’язаний з роботою та напруженим розкладом, також асоціюється з меншою кількістю сімейних прийомів їжі та із швидким харчуванням.
Частка сімейних страв багато в чому залежить від культури і різниться між країнами: в Європі лише 33% британців ділять з дітьми більше п’яти прийомів їжі на тиждень порівняно з 78% іспанських сімей.

Їмо разом: на практиці

Ось кілька порад, які допоможуть вам максимально використати сімейні страви:
  • Підлаштуйте частоту спільних прийомів їжі до свого розкладу: встановіть реалістичну ціль, виходячи зі свого розкладу. Якщо ви можете ділитися лише 3-разовим харчуванням з дітьми, це вже позитивно. Кожна їжа має значення!
  • Вимкніть телевізор і екрани: вимкніть телевізор і не дозволяйте телефонам і планшетам перешкоджати прийому їжі. Це сприятиме дискусії та взаємодії.
  • Обговоріть здорову смачну їжу: скористайтеся можливістю сімейних страв, щоб поговорити про здорову їжу та сказати дітям, що любите здорову їжу, яку ви їсте. Якщо дитина бачить, як ви їсте брокколі і це вам подобаєтеся, — вона може захотіти спробувати сама.
  • Щоб перейняти здорові харчові звички, вибирайте всією родиною продукти з високою поживною цінністю, такі як йогурт!
Наприклад, йогурт містить високоякісний білок, включаючи всі дев’ять незамінних амінокислот у пропорціях, необхідних для синтезу білка, а білки в йогурті є більш засвоюваними, ніж білки у звичайному молоці, ймовірно, тому що процес бродіння сприяє ферментації. Йогурт є добре відомим джерелом кальцію, але він також забезпечує певну кількість і багатьох інших мікроелементів, включаючи калій, цинк, фосфор, магній, вітамін А, рибофлавін, вітамін В5, вітамін В12, а в деяких країнах і вітаміна D.

За матеріалами Ассоціації дієтологів України

Кiлькiсть переглядiв: 302

Календар

Попередня Квітень 2024 Наступна
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930