Як вибирати навчальні мобільні додатки для дошкільнят

Навчальні програми стають все більш популярними, і вкрай важливо розуміти, які з них дійсно підходять для навчання

Як вибирати навчальні мобільні додатки для дошкільнят
Після карантину багато аспектів нашого життя перемістились в онлайн. І діти, і батьки стали користуватися мобільними додатками та іншими цифровими медіа частіше, ніж до пандемії. Батьки зрозуміли, що додатки можуть принести велику користь у навчанні дітей і розвитку у них різних навичок.
Коли справа доходить до вибору навчальних програм для дітей, батьки можуть розгубитися: на ринку представлені тисячі таких додатків. При цьому освітня цінність багатьох з них викликає сумніви: не всі програми спираються на наукові дослідження і дійсно приносять користь.
Деякі додатки все ж можна використовувати в освітніх цілях. Але правильно вибрати програму для дитини – непросте завдання. У статті ми розглянемо, на що потрібно звернути увагу при виборі програми для дошкільнят.

Голка в копиці сіна

Щоб розібратися у цій проблемі, ми проаналізували результати 36 досліджень. У цілому в них взяли участь понад 4 000 дітей у віці до 5 років. У більшості досліджень відзначається, що дошкільнята можуть навчатися за допомогою телефонів з сенсорним екраном. При цьому діти старшого дошкільного віку краще навчаються за допомогою додатків, ніж молодші дошкільнята.
Мобільні додатки можна використовувати для розвитку мовних навичок. Одне з досліджень показало, що діти, які за допомогою програми вчили нові слова протягом 10–12 хвилин на день, у короткі терміни збільшували словниковий запас.
Подібні додатки часто подають мовний матеріал у вигляді карток – без урахування контексту. Однак у згаданому дослідженні діти дізнавалися значення нових слів у рамках ігрового оповідання. У грі використовувалися барвисті зображення, але не використовувалася анімація і звукові ефекти, щоб дитина не відволікалась від вивчення слів.
Після того, як 4-річні і 5-річні діти використовували додаток для розвитку мовних навичок по 20 хвилин на день протягом 10 тижнів, у них значно підвищилася грамотність. У додатку використовувалася серія інтерактивних уроків з написання букв, співвідношення звуків і букв, правильної вимови слів тощо. У додатку використовувався анімований персонаж, який пояснював матеріал. Дітям регулярно давався зворотній зв'язок про їхні успіхи у навчанні, що мотивувало їх продовжувати вивчення матеріалу.
Інше дослідження показало, що більшість додатків, заявлених у каталозі Google Play як навчальні, не допомагають дітям у розвитку навичок. Дослідники оцінили освітній потенціал таких додатків нижче, ніж користувачі.
У дослідженні були використані критерії, які дозволили оцінити додатки для дошкільнят з точки зору їх навчального потенціалу. Дослідники проаналізували 44 популярних додатки для дітей і дійшли висновку, що більшість з них не розвивають навички у достатній мірі. Навіть найпопулярніші програми не можуть гарантувати якісного навчання.

Як зробити правильний вибір

Отже, як же вибрати навчальний додаток для своєї дитини? Розглянемо 4 основних критерії, за якими потрібно вибирати додаток для дошкільника.
  • Мета навчання.Щоб програму насправді можна було вважати навчальною, у ній має бути закладена чітка мета навчання. Додатки для дошкільнят повинні розвивати ранні навички, наприклад, вчити звуків, букв, цифр, емоцій тощо.
  • Вирішення проблем.Додаток має пропонувати дітям завдання, які спонукають їх до міркувань і творчості. Наприклад, навчальна задача може полягати у тому, щоб знайти елемент, якого бракує у шаблоні, або поміняти місцями букви, щоб скласти слово.
  • Зворотній зв'язок.Діти досягають значних успіхів, коли отримують змістовний, конкретний і конструктивний зворотній зв'язок. Це допомагає їм вчитися. Зворотній зв'язок може бути представлений у формі звукових повідомлень, анімації (наприклад, у додатку може бути персонаж, який взаємодіє з дитиною).
  • Сюжетна лінія.Більш корисний у навчанні дошкільнят контент, що представлений у формі захоплюючого оповідання. Наприклад, у додатку персонажі можуть відправитися на пошуки скарбів, і в ході цієї пригоди дитина повинна виконати ряд завдань.
Якщо додаток відповідає розглянутим критеріям, він підходить для навчання дошкільнят. Якщо ви вирішили використовувати додатки для розвитку у вашої дитини тих чи інших навичок, пам'ятайте, що ваша роль у цьому процесі теж важлива. Пояснюйте дитині, як працює додаток і як виконувати навчальні завдання – так ви будете ще більше сприяти навчанню.

Попередня Квітень 2024 Наступна